SkyscraperCity Forum banner

[DK25] Zachodnia obwodnica Konina (część południowa)

389K views 2K replies 116 participants last post by  marekchelsea 
#1 · (Edited)
Wreszcie sie zebrałem i otwieram obiecany wątek o budowie drugiego mostu przez Wartę w Koninie. (Marian89 był zainteresowany :) )

12.04.2007 zmieniono nazwę wątku w związku z budową odcinka w Starym Mieście

Jest też ta inwestycja nazywana "II przeprawą przez Wartę", gdyż:

- rozlewisko Warty ma w tym miejscu jakieś (chyba) 2 km, więc most to nie wszystko,
- reszta będzie (też chyba, bo nie mam jeszcze sprawdzonych informacji) na estakadach,
- ma być nia poprowadzona DK25 [ale też jeszcze nie znam szczegółów :-( ]

Mapka:


Jest to więc duża inwestycja, ale Konin dostał na nią pieniądze z Warszawy (http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=157163) i inwestycja powinna ruszyć w 2005.

II przeprawa będzie na przedłużeniu ul. Kleczewskiej DW264. Mapka jest trochę myląca, bo most nie będzie raczej przechodził przez "Kanał Ulgi", tylko droga skręci na zachód.

Przepraszam za te "chyba" i "raczej", ale jak tylko zdobędę pewne info, dam znać. :)

tutaj są wizualizacje, jedna "materialna" :)
http://www.pbase.com/smar1/gallery/konin

pzdr :)
 
See less See more
1
#2 ·
Ja jestem zainteresowany. Jak kazdym mostem. :) Czy istnieja jeszcze jakies rendery? Prace konkursowe? Bo ten projekt niekoniecznie mi sie podoba...
 
#3 ·
Dziwne , aby przerzucać przeprawę w rejonie ul. Kleczewskiej . Jeśli ten most ma być nowym "śladem " DK 25 to pownien ( tak mój malutki rozumek :) to widzi ) na wschód od dotychczasowej ( czyli po prawej stronie prezentowanej mapy ) . Taka obwodnica miasta w ciągu DK 25 . Most , który jest w tej chwili dla mnie spełnia w pełni swoją rolę - no chyba , że nie , bo teraz TIRY walą przez Konin nie wjeżdżając na A2 . Jednak wydaje mi się , że taka sytuacja jest tylko tymczasowa . Więc nowa przeprawa powinna być częścią obwodnica miasta dla ruchu PN-PD .
 
#4 · (Edited)
cudak said:
Dziwne , aby przerzucać przeprawę w rejonie ul. Kleczewskiej . Jeśli ten most ma być nowym "śladem " DK 25 to pownien ( tak mój malutki rozumek :) to widzi ) na wschód od dotychczasowej ( czyli po prawej stronie prezentowanej mapy ) . Taka obwodnica miasta w ciągu DK 25 . Most , który jest w tej chwili dla mnie spełnia w pełni swoją rolę - no chyba , że nie , bo teraz TIRY walą przez Konin nie wjeżdżając na A2 . Jednak wydaje mi się , że taka sytuacja jest tylko tymczasowa . Więc nowa przeprawa powinna być częścią obwodnica miasta dla ruchu PN-PD .
Tak... przyznam szczerze, że też nie do końca sobie wyobrażam, jak oni chcą przerzucić DK25 na tę stronę? Na pewno istnieje projekt obwodnicy Konina [nie mam go :-( ] od południowego zachodu do mostu i ul. Kleczewskiej, ale dalej...

Strona wschodnia nie jest zupełnie rozpatrywana (w sumie nie wiem dlaczego?-może warunki terenowe, zabudowa, koszty). Po wschodniej stronie jest głęboka dolina Warty, poza tym jest tam raczej niekorzystna zabudowa dla obwodnicy, las, zakłady przemysłowe gęsto usiane - może dlatego.

Most, niestety, już dawno przestał spełniać w pełni swą rolę. Ilość samochodów wzrosła lawinowo, a jest to jedyna przeprawa w dużym promieniu. Oprócz ruchu lokalnego spotykają się tam DK2 i DK25.

Nie życzę Ci trafienia na korki spowodowane np. kolizją drogową na moście - gwarantowany, długi postój :sleepy:

Może A2 coś poprawi (koniec 2005), ale nie liczyłbym na to.
pzdr

EDIT: tutaj znalazłem starą (10.2000r), ale dającą odpowiedzi wiadomość na powyższy temat: http://www.gp.pl/prasa/gp/dokpub/00-10-12/konin/074.html
szczególnie dla Cudaka :)
 
#5 ·
WotaN said:
Ja jestem zainteresowany. Jak kazdym mostem. :) Czy istnieja jeszcze jakies rendery? Prace konkursowe? Bo ten projekt niekoniecznie mi sie podoba...

Jak coś będę miał, na pewno podrzucę! :)
 
#6 ·
29.12.2004, 16:00, Autor / źródło: TV Konin/Radio Flash



"50 milionów złotych kredytu na budowę drugiej przeprawy przez Wartę zaciągnie samorząd Konina. Taką decyzję jednogłośnie podjęli dziś miejscy radni.

Będzie to największe zadanie planowane na 2005 rok. Całkowity koszt inwestycji bowiem to około 200 milionów złotych. W 75 % budowa mostu finansowana będzie jednak ze środków unijnych w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Transport. Resztę, czyli 50 milionów złotych musi wyłożyć miasto.

Rozpoczęcie inwestycji zapowiedziano na maj 2005 roku, a budowa ma trwać dokładnie 3 lata. W przyszłym roku na to wielkie przedsięwzięcie miasto przeznaczy 20 milionów złotych."



Takie pieniądze, to dla miasta ogromny wydatek i prezydent już zapowiedział, że nie będzie funduszy na inne (nowe) drogowe inwestycje.
Nowy most jest potrzebny, tylko żeby całkowicie nie zapominać o innych potrzebach drogowych. Ale coś za coś...
 
#7 ·
Ze strony: http://www.pk.host.pl/numer/main13_4_11_03.html (artukuł z wczesnej jesieni-brak daty)

Czy latem przyszłego roku ruszy budowa drugiej przeprawy przez Wartę w Koninie? Czy doczekamy się prawie 5-kilometrowej drogi ekspresowej z estakadą i 200-metrowym mostem?
Wszystko powinno rozstrzygnąć się w ciągu 2-3 najbliższych miesięcy. Wtedy to okaże się, czy nasze miasto otrzyma 50 mln euro z funduszu strukturalnego "Transport". Pieniądze obiecał premier Leszek Miller. Jeżeli dotrzyma słowa, druga przeprawa stanie półtora kilometra na zachód od mostu im. Marszałka Piłsudskiego. Będzie tym samym fragmentem nowego przebiegu drogi krajowej nr 25 przez Konin. Zgodnie z planami 25-tka ciągnąć się będzie od skrzyżowania ulic Poznańskiej z Kleczewską aż do skrzyżowania Szpitalnej z Europejską. Trasa, wsparta na betonowych palach przetnie tereny zalewowe, dotrze do ul. Zagórowskiej i przejdzie obok osiedla Przydziałki.

Na pieniądze dybie konkurencja!
O tym, jak bardzo druga przeprawa przez Wartę jest Koninowi potrzebna, nie trzeba nikogo przekonywać. Od wielu lat w godzinach szczytu miasto stoi w korku. Podobnie dzieje się, gdy na Trasie Warszawskiej dojdzie do nawet najdrobniejszej kolizji. Natężenie ruchu wzrosło jeszcze bardziej po wprowadzeniu opłat na autostradzie. Teraz przez Konin, a co za tym idzie most, jadą również pojazdy, które drogą 92 chcą ominąć autostradowe bramki. W takiej sytuacji nic dziwnego, że o drugim moście mówi się coraz głośniej. Niestety wszelkie plany sprowadza na ziemię kwestia jego sfinansowania. W końcu nie jest tajemnicą, że tylko pierwszy etap budowy to wydatek rzędu 200-250 mln złotych. Od kilku dni wiadomo jednak, że pieniądze możemy pozyskać z funduszu strukturalnego "Transport". 50 mln euro obiecał już premier Leszek Miller i bardzo prawdopodobne, że środki te trafią do Konina i to w dużej mierze dzięki temu, iż jako pierwsi w kraju złożyliśmy odpowiedni wniosek, opracowanie koncepcyjne i projekt. Podobno o pieniądze starają się również takie miasta jak: Szczecin, Wrocław, Trójmiasto i Płock, a do podziału jest 160 mln euro: - Nasz projekt został włączony do strategicznego programu operacyjnego - zapewnia poseł Józef Nowicki. - Premier obiecał, że konińską sprawę potraktuje jako zadanie priorytetowe. Właściwie możemy powiedzieć, że środki będziemy mieć zapewnione i inwestycję zrealizujemy. Jestem przekonany, iż nie wydarzy się już nic niespodziewanego.

Budowa ruszy w czerwcu?
Zakładając, że poseł się nie myli i pieniądze dostaniemy, warto przyjrzeć się planowanej budowie. Wiadomo już, że inwestycja umownie zwana "drugą przeprawą", a oficjalnie "Nowym przebiegiem drogi krajowej 25 w granicach Konina" podzielona została na dwa etapy. Pierwszy obejmuje odcinek od ulicy Poznańskiej do wlotu w ulicę Europejską (wraz z budową mostu), drugi to fragment od skrzyżowania Poznańska-Kleczewska aż do granic miasta w Pątnowie. Za środki z funduszu "Transport" sfinansujemy oczywiście etap pierwszy: - Jeżeli przyjmiemy, że wszystkie nasze dotychczasowe starania zakończą się zdobyciem pieniędzy, to prace rozpoczniemy w przyszłym roku między czerwcem a październikiem - mówi Andrzej Sybis, wiceprezydent Konina. - Zakładamy, że potrwają dwa lata (a trzy budżetowe) i na jesieni 2006 roku pierwszy etap inwestycji zostanie zakończony.

Pale staną na mokradłach
Czego zatem możemy spodziewać się latem 2004 roku?: - Harmonogram prac zostanie ustalony z wykonawcą - tłumaczy Sybis. - Na pewno jednak zaczniemy od budowy estakady (1780 metrów) i 200-metrowego trzyprzęsłowego mostu. Estakada będzie przebiegać niemalże od skrzyżowania Poznańskiej z Kleczewską. Na początkowym odcinku planujemy tylko jeden wiadukt przez ulicę Dolną. Ponieważ mówimy o terenie zalewowym, trzeba będzie zbudować betonową palisadę. Stąd konieczność wbijania pali w grunt, a to wymaga czasu. Mam nadzieję, że zakończenie prac ziemnych na estakadzie zbiegnie się z finałem prac gruntowych na pozostałym odcinku.
Droga pójdzie wykopem
Wygląda na to, że "pozostały odcinek" będzie dużo łatwiejszy. Na pewno droga pobiegnie tu na gruncie: - Od końca estakady do skrzyżowania z Zagórowską 25-tka będzie szła niewielkim nasypem (do 2 metrów wysokości) - relacjonuje wiceprezydent. - Na pewno ta krzyżówka będzie w poziomie z pasami włączeń i wyłączeń. Kolejny odcinek od Zagórowskiej do Europejskiej przejdzie obok osiedla Przydziałki. Ponieważ jest to teren lekko podniesiony, trzeba będzie puścić drogę wykopem. Jego średnia głębokość nie powinna przekroczyć 2,5 metra.
Końcowy etap inwestycji to wykonanie węzła włączeniowego w ul. Europejską: - Jestem przekonany, że w ten sposób upłynnimy ruch wszystkim wjeżdżającym i wyjeżdżającym z miasta - mówi Andrzej Sybis. - Na skrzyżowaniu Szpitalnej z Europejską powstanie rondo i bezkolizyjny ślimak.

Jak dostać się na ekspresową?
Warto podkreślić, że nowa droga nr 25 będzie posiadała parametry ekspresowej: - W związku z tym mieszkańcy nie powinni spodziewać się możliwości wjazdu na nią z każdej dróżki czy drogi osiedlowej - dodaje wiceprezydent. - W ruch włączyć się będzie można poprzez trzy skrzyżowania: Kleczewskiej z Poznańską, skrzyżowanie z Zagórowską oraz z Europejską. Dodatkowo specjalnie z myślą o oczyszczalni ścieków planujemy wjazd z ul. Nadrzecznej. Można umownie powiedzieć, że dzięki minimalnej liczbie skrzyżowań, z placu Wolności, Urzędu Miasta, ratusza i tej części Konina w czasie 5 minut będzie można dojechać do Międzylesia, Chorznia, Zatorza czy Niesłusza. Będzie to przecież trasa bez kolizji i oczekiwania.

Czeka nas zaciskanie pasa?
Przypomnijmy, że nowa przeprawa stanie półtora kilometra na zachód od mostu im. Marszałka Piłsudskiego. Czy to nie za blisko?: - Ta odległość to wynik ukształtowania terenu - komentuje wiceprezydent Sybis. - Krótko mówiąc szukaliśmy takiej lokalizacji przebiegu drogi, by jej wykonawstwo było możliwe. Oczywiście można było sobie wymarzyć wybudowanie zupełnie nowej trasy poza miastem! Pytanie tylko czy to realny plan? Mówimy w takim przypadku o wydatkach rzędu 500-600 mln złotych!
Jeśli mowa o pieniądzach należy dodać, że obiecane 50 mln euro to nie koniec finansowych utrapień miasta. Warunkiem otrzymania środków z funduszu strukturalnego jest przecież wkład własny w wysokości 25 proc. Skąd władze Konina wezmą kilkanaście milionów euro?: - Myślę, że część tej kwoty uda nam się zabezpieczyć szukając oszczędności w budżecie - mówi wiceprezydent. - Rzecz jasna odbędzie się to przede wszystkim kosztem innych inwestycji drogowych. Resztę pokryjemy kredytem.

Kowalski "nie podskoczy"
Zanim budowa mostu wreszcie ruszy trzeba będzie jeszcze wykupić działki od prywatnych właścicieli. Sytuację w tym temacie bez wątpienia uprości nowa ustawa z 10 kwietnia 2003 roku. Nie ma w niej bowiem miejsca na wygórowane oczekiwania finansowe wobec inwestora. Negocjacje między stronami muszą zostać zakończone w ciągu trzech miesięcy. Po tym terminie, zgodnie z wyceną biegłego, zostanie wypłacone odszkodowanie i grunt przejdzie na własność skarbu państwa: - W ten sposób przysłowiowy Kowalski nie będzie mógł nam powiedzieć "Ta cena mnie nie interesuje! Przyjdźcie za 5 lat!" - komentuje Andrzej Sybis. Dodajmy, że działki miasto kupi w sąsiedztwie skrzyżowania z ul. Zagórowską, na osiedlu Przydziałki i terenach zalewowych.

Czy w ciągu dwóch najbliższych lat doczekamy się nowej przeprawy mostowej w Koninie? Oby! A ponieważ rzecz wygląda realniej niż kiedykolwiek, należy do niezwykłych przeżyć przygotować się już dziś! W pięć minut ze starej do nowej części miasta i to o godzinie 16.00? W 2006 roku? Nie mamy nic przeciwko temu!
 
#8 ·
03.01.2005 Autor / źródło: TV Konin/Radio Flash



Prezydent Konina Kazimierz Pałasz otrzymał od Ministra Infrastruktury oficjalną decyzję o przyznaniu dofinansowania na realizację projektu budowy drugiej przeprawy przez Wartę.

Decyzja o przyznaniu unijnej dotacji na budowę drugiej przeprawy przez Wartę zapadła 29 listopada ubiegłego roku. Zgodnie z nią miasto otrzyma na wykonanie zadania 42 mln euro. Kwota ta zabezpieczy 75% kosztów inwestycji. Pozostałe 25%, czyli 50 mln zł, będzie wkładem własnym samorządu.
Jak twierdzi Prezydent Konina Kazimierz Pałasz: O przyznaniu środków unijnych na budowę drugiej przeprawy przez rzekę Wartę zdecydował wysoki poziom opracowanego projektu, a także starania i zaangażowanie samorządu w realizację przedsięwzięcia. Miasto posiada dokumentację inwestycji oraz wykupione pod jej wykonanie tereny.
Budowa drugiej przeprawy potrwa 3 lata.

:)
 
#9 ·
Autor / źródło: TV Konin/Radio Flash

"Coraz więcej osób chce mieć pierwszeństwo przejazdu nowym konińskim mostem.
Prezydent Konina wystawił na licytację certyfikat upoważniający do pierwszeństwa przejścia lub przejazdu drugim mostem, którego budowa rozpocznie się wiosną tego roku, a który oddany do użytku zostanie w roku 2008.
Certyfikat licytowany był podczas niedzielnego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Prowadzący licytację postanowili dokończyć ją za pośrednictwem Radia Flash.
Do soboty do godziny 14.00. przyjmować będziemy zgłoszenia telefoniczne pod numerem 244 99 77. Wynik licytacji ogłosimy w poniedziałek po godzinie 8.35.
Do tej pory najwyższą kwotę za certyfikat zaoferowała firma Art-Mot z Konina.
Za pierwszeństwo przejazdu nowym mostem chce zapłacić 500 złotych."


Ciekawe, wszystko widać można zlicytować :)
Jeśli i Wy chcecie byc pierwsi, telefon jest podany... :cheers:

pzdr :)
 
#11 ·
Kilometr od obecnego
Taaaki most!

(Wydarzenie) 2005-01-11 09:43:57

Najprawdopodobniej 1 maja ruszy budowa drugiej przeprawy przez Wartę w Koninie: – Wybraliśmy tę datę nie po to, by uczcić Święto Pracy, a dlatego, że właśnie tego dnia przypada pierwsza rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej – tłumaczy Andrzej Sybis, wiceprezydent Konina. – To właśnie z UE pochodzi większość środków na inwestycję. Przypomnijmy, że budowa nowego mostu ma potrwać 24 miesiące. Mieszkańcy Konina będą mogli śledzić prace niemalże na bieżąco. Nowo powstający obiekt będzie oddalony od starego mostu zaledwie o kilometr. Choć pierwsze samochody wjadą na drugą przeprawę dopiero pod koniec 2007 roku, już dziś proponujemy państwu przejażdżkę tą trasą. W granicach miasta mamy do przebycia 4700 metrów (200 metrów będzie liczyć sam most). Zaczynamy od skrzyżowania ulic Kleczewskiej z Poznańską, a kończymy na Europejskiej.

Załóżmy, że za dwa lata przez Konin w stronę Kalisza będzie chciał przejechać samochód jadący od Ślesina. Kierowca tego pojazdu na wysokości „Konwartu” zobaczy znaki kierujące go w prawą stronę. Uda się więc dwupasmową ulicą Paderewskiego (obok Polimeni i jeziorka Zatorze) do skrzyżowania z ulicą Kleczewską (na wysokości ogródków działkowych). Skręci więc w lewo i przejeżdżając przez wiadukt Briański (obok kościoła św. Maksymiliana) dojedzie do kolejnego skrzyżowania, tym razem Kleczewskiej z Poznańską. Tu czeka go niespodzianka. Zobaczy nowe, duże rondo. A tuż za nim (tak na „w pół do drugiej” w prawo) ujrzy wjazd na mały wiadukt nad ulicą Dolną. Tędy pokonując 2-3 przęsła estakady wjedzie na nowy most (w tej chwili na tej trasie stoi różowy budynek). Mostem nad łąkami przedostanie się na drugi brzeg rzeki. Po prawej stronie będzie miał starą oczyszczalnię ścieków, po lewej kilkaset metrów dalej noclegownię dla bezdomnych i osiedle domków socjalnych. Dalej wzdłuż rzeczki Powy kierowca dojedzie do skrzyżowania ul. Przydziałki (znikną z niej 3 domy) z Zagórowską. Dalej w kierunku południowym trasa pójdzie w niewielkim wykopie. Przejdzie pod ulicą Topazową (ta znajdzie się na wiadukcie, a po lewej stronie będzie widać bloki MTBS na osiedlu Sikorskiego). Następnie droga przetnie ul. Ametystową. W związku z tym zniknie fragment rosnącego tam dzisiaj lasu. Na koniec kierowca wyjedzie na ul. Europejską (niedaleko restauracji „Staromiejska”). Tu, w zależności dokąd chce dalej jechać, skorzysta z odpowiedniego ronda. I tak oto podróżny przejedzie przez Konin nowym mostem. Łatwo i przyjemnie. A co najważniejsze nie utrudniając życia mieszkańcom miasta.
Joanna Szydłowska
 
#12 ·
Witaj Termit! wreszcie ktoś z mojego rodzinnego miasta :cheers:

Fajny artykuł, tylko że wyjaśnił się w nim pólnocny przebieg "obwodnicy".
Podaję " " bo to wcale nie będzie obwodnica (przynajmniej na tym odcinku: Przemysłowa-Zatorze-Kleczewska) :bash:

Później rozwinę wątek...

pzdr :)
 
#13 ·
smar said:
Fajny artykuł, tylko że wyjaśnił się w nim pólnocny przebieg "obwodnicy".
Podaję " " bo to wcale nie będzie obwodnica (przynajmniej na tym odcinku: Przemysłowa-Zatorze-Kleczewska) :bash:
Co gorsza ten przebieg raczej eliminuje późniejszą rozbudowę. A przecież Kleczewska to ścisłe centrum :bash: . Choć trzeba przyznać, że ulica jest dobrze przygotowana na znaczne natężenie ruchu (wszak niedawno dobudowano drugą jezdnię).
 
#14 ·
smar said:
to wcale nie będzie obwodnica (przynajmniej na tym odcinku: Przemysłowa-Zatorze-Kleczewska) :bash:
Później rozwinę wątek...
Rozwijam.

Ulica Przemysłowa, przynajmniej na odcinku ok. 600 m przed skrzyżowaniem z Paderewskiego, jest gęsto zabudowana; dom przy domu. Odległość domów od jezdni to jakieś 3-4 metry (w niektórych przypadkach mniej). Jezdnia tam jest bardzo wąska (dwa mijające sie ciężarowe mają niewiele miejsca), a chodniki też nie pozostawiaja komfortu pieszym (nie wspomnę o rowerach).
Zawsze myślałem, że właśnie ten odcinek będą chcieli odciążyć, a tu wręcz przeciwnie...
Ulica Paderewskiego (jak i dalsza część planowanej obwodnicy) jest dwujezdniowa, z dwoma pasami ruchu, oddalona od strefy zamieszkania (stanowi obwodnicę osiedla Zatorze), więc tu nie ma problemu.
Problem zaczyna się po zjeździe z wiaduktu Briańskiego na Kleczewskiej. Jest tam dość zwarta zabudowa, blisko osiedla (ciekawe czy nie będzie protestów, ale może będą ekrany?).
Poza tym są jeszcze takie problemy, jak modernizacja wiaduktu Briańskiego (nie był poważnie modernizowany od powstania w latach 70-tych), przebudowy małych rond. Jedno z nich zakrawa na kpinę drogowców-przy zjeździe z wiaduktu w kier. północnym-za małe, niebezpieczne krawężniki, pasy ruchu na wprost i nie wymalowane; były już ofiary śmiertelne).

Ale dość narzekania, może jednak wprowadzą jakieś zmiany (na lepsze!) :|
Dobrze, że będzie drugi most przez Wartę :)
 
#15 ·
Fakt-600 metrow ul. Przemyslowej przed skretem w Paderewskiego to waskie gardlo ale Smar nie wiem czy kojarzysz ale jadac w strone Goslawic na wysokosci bylej juz brykietowni jest dosc szeroka jezdnia-kiedys slyszalem ze byly plany zamontowania tam swiatel i wtedy w zaleznosci natezenia ruchu i pory dnia zmienialby sie kierunek jazdy-rano 2 pasy w strone elektrowni a po poludniu odwrotnie.Sadze ze dzis jest realna szansa na poszerzenie przemyslowej az do krzyzowki w Patnowie-taka trasa swietnie radzilaby sobie zarowno z duza iloscia aut jadacych do Fugo, huty, 2 elektrowni i kopalni a takze latem sam wiesz jakia to jest makabra jechac na plaze do goslawic,mikorzyna czy patnowa :bash: -a z drugiej strony tranzyt tez na 2 pasach przebiegalby sprawniej. z drugiej strony trasa bedzie szla europejska do A2 i dzida do Pozka na Tresora :dj:
 
#16 · (Edited)
Jasne Termit, że zmienne pasy i poszerzenie Przemysłowej do Pątnowa ( chociaż ) bardzo dobrze spełniałoby swoją rolę. Tylko wiesz, co z tym wąskim odcinkiem?.
Ten odcinek jest bardzo trudny: gęsta, zwarta zabudowa, duży ruch. Myślę, że poszerzenie w ogóle nie wchodzi w rachubę, a i nowy ślad DK25 też jest mało prawdopodobny :dunno:

pzdr :)
 
#17 ·
17.01.2005, 13:45, Autor / źródło: TV Konin/Radio Flash


Ogłoszenie i rozstrzygnięcie przetargu dzieli jeszcze Konin od rozpoczęcia największej tegorocznej inwestycji – budowy drugiego mostu przez Wartę.
Druga przeprawa kosztować będzie 200 milionów złotych, jednak w 75 % finansowana będzie ze środków unijnych. Miasto będzie musiało dołożyć resztę. Pieniądze już są, tym bardziej musimy przyjąć dokładny harmonogram wydatków. W tym roku na budowę mostu miasto przeznaczy 20 milionów złotych – stwierdził prezydent Konina Kazimierz Pałasz.
Kiedy dokładnie rozpocznie się inwestycja i kiedy się zakończy będzie zależało do wyniku przetargu. Miasto zakłada jednak, że most stanie w ciągu dwóch lat.
Już niedługo na stronie miasta będzie można również przejechać się nową przeprawą przez Wartę. Umieszczony zostanie tam bowiem projekt mostu oraz krótka trasa przejazdu.
 
#18 ·
Budowa nowej przeprawy mostowej przez Wartę i zachodniej obwodnicy Konina nie rozpocznie się na początku maja,
jak zapowiadał wielokrotnie Andrzej Sybis, zastępca prezydenta miasta. Zdaniem prezydenta Kazimierza Pałasza, nie uda się w tym roku wykonać planowanych wcześniej prac. – Ale generalny termin zakończenia budowy w 2007 roku zostanie dotrzymany – twierdzi.

Most i obwodnica mają kosztować 200 milionów złotych. Czas realizacji – dwa lata (2005-2007). Inwestycja w 75 procentach będzie finansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pieniądze w zeszłym roku przyznało Ministerstwo Infrastruktury. W środę radni mają podjąć decyzję o zaciągnięciu kredytu 50 milionów złotych, by pokryć udziały miejskie na realizację inwestycji. Planowano, że w tym roku potrzebny będzie kredyt 20 milionów złotych. Tymczasem prezydent Pałasz poinformował w miniony piątek, że „drogowcy mówią, iż nie uda się w 2005 roku wykorzystać takiej kwoty”. Prezydent proponuje na ten rok zaciągnięcie kredytu w wysokości 7,5 miliona złotych, w 2006 – 25 milionów a w 2007 roku 17,5 milionów złotych.

Miasto długo zabiegało o przyznanie mu pieniędzy na budowę tak zwanej zachodniej obwodnicy. I ma je przyrzeczone, choć nadal nie podpisało umowy z Ministerstwem Infrastruktury. Nie mam też wykupionych wszystkich terenów pod budowę. Prezydent uspokaja, że „akurat z ten problem zostanie na czas rozwiązany”. Przygotowywane są też dokumenty przetargowe na wykonawstwo inwestycji i inżyniera kontraktu. Udział w nich będą mogły wziąć firmy z całej Europy (ze względu na wartość inwestycji to tak zwane przetargi unijne). Jeśli weźmie się pod uwagę, w jaki sposób budowana jest autostrada A2 z Konina do Strykowa koło Łodzi, to jest szansa, że duża firma, albo duże i sprawnie zarządzane konsorcjum, będzie w stanie prace wykonać w zakładanym terminie. Jeśli znowu „coś” nie stanie na drodze inwestycji, albo „drogowcom nie uda się pieniędzy wykorzystać”.

Źródło:
http://www.wojmac.konin.lm.pl/
www.glos.com
 
#19 ·
24.02.2005, 12:31, Autor / źródło: TV Konin/Radio Flash

Samorząd Konina zaciągnie kredyt w wysokości 50 milionów złotych na budowę drugiej przeprawy przez Wartę, tak zadecydowali radni miejscy.
Uchwała jest warunkiem do rozpoczęcia procedur przetargowych, a następnie budowy mostu, nowego przebiegu drogi krajowej nr 25 – stwierdził prezydent Kazimierz Pałasz.
Przygotowana inwestycja w 75 % finansowana będzie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego „Transport”. Resztę będzie musiało wyłożyć miasto. W sumie całkowity koszt inwestycji oszacowano na niecałe 200 milionów złotych.
Inwestycja finansowana będzie etapami. Pieniądze podzielone zostaną na trzy części, wypłacane rocznie. Pierwsze plany zakładały wkład miasta w tym roku w wysokości 20 milionów złotych, będzie to jednak 7,5 miliona.
Faktyczny koszt inwestycji jeszcze ulegnie zmianie, wszystko wyjaśni się po przetargu, wówczas z pewnością będzie on nieco niższy – dodał prezydent Pałasz.
 
#20 · (Edited)
Oto wizualki drugiego mostu przez Wartę w Koninie w ciągu planowanej obwodnicy zachodniej (DK25).








Według mnie most trochę przyciężkawy, ale wygląda solidnie. Nie wiem też, gdzie miałby być ten pas awaryjny.

Dane techniczne projektowanej trasy - drogi krajowej nr 25 i ul. Europejskiej:

- klasa drogi: GP
- prędkość projektowa: 60 - 70 km/h
- szerokość jezdni: 2 x 7.00m
- szerokość ciągu pieszo - rowerowego: 2.50m
- szerokość pasa awaryjnego (w przekroju drogowym): 2.00m
- kategoria ruchu: KR5
- dopuszczalny nacisk osi pojazdu: 115kN

Dla zainteresowanych - dokładny, południowo-zachodni przebieg obwodnicy: http://www.konin.pl/index.php?content=27&page=9

źródło: jw.
http://www.wojmac.konin.lm.pl/
 
#21 ·
27.04.2005, 8:53, Autor / źródło: TV Konin/Radio Flash

Prezydent Konina podpisał umowę na dofinansowanie drugiej przeprawy przez Wartę.

"Umowa została podpisana w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury w Warszawie. Oprócz prezydenta Pałasza podpisał się pod nią także minister Krzysztof Opawski.
Umowa dotyczy dofinansowania w 75 procentach ze środków Unii europejskiej projektu „Przeprawa przez rzekę Wartę – nowy przebieg drogi krajowej nr 25”.
Podpisanie umowy oznacza zakończenie trzyletnich starań władz Konina o uzyskanie środków na największą w historii Konina inwestycję, jaką jest drugi most na Warcie. Tym samym w najbliższym czasie zostaną uruchomione procedury przetargowe. Przetargi wyłonią inżyniera projektu oraz głównego wykonawcę inwestycji, której realizację będzie można rozpocząć jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku."

:cheers:
 
#22 ·
KONIN: MOST I DROGA ZA 200 MLN ZŁ

Rusza budowa nowego mostu na Warcie w Koninie. Cały projekt obejmuje budowę mostu, obwodnicy zachodniej miasta oraz przebudowę części drogi łączącej Konin z autostradą A2. Koszt inwestycji wynosi 200 mln zł.
Inwestycja w 75% sfinansowana zostanie z funduszy Unii Europejskiej, pozostałość - z funduszy samorządowych oraz GDDKiA. Most i obwodnica mają zostać oddane do użytku za 2 lata.

Źródło: Głos Wielkopolski z dn.28.04.2005

załączam w końcu przebieg nowego mostu i obwodnicy zachodniej (w zamierzeniach S25):



nowy most zaczynał się będzie rondem na przecięciu DK92, dalej obwodnica biegła będzie zachodnimi obrzeżami miasta i połączy się z obecną południową obwodnicą (ul. Europejską ) węzłem; droga będzie zmodernizowana aż do Starego Miasta.
Droga będzie dwujezdniowa, o przekroju 2x2, na początku bedzie jedno kolizyjne skrzyżowanie (później ma być bezkolizyjne).

Do 2010 obwodnica ma być pociągnięta na północ. Zobaczymy! :)
 
#23 ·
Ta zachodnia obwodnica bedzie miala status ekspresowej i oznaczenie S25 czy to tylko Twoje domysly? I ktoredy chca ja poprowadzic na polnoc, ciagiem Kleczewskiej i dalej przez Zagorze do Przemyslowej i starego ciagu DK25?
 
#24 ·
yasioo7 said:
Ta zachodnia obwodnica bedzie miala status ekspresowej i oznaczenie S25 czy to tylko Twoje domysly?
Nie, to nie moje domysły. Być może nie będzie oznaczona (na początku) jako S25, ale będzie posiadać parametry dwujezdniowej drogi ekspresowej (zobacz post 7).

yasioo7 said:
I ktoredy chca ja poprowadzic na polnoc, ciagiem Kleczewskiej i dalej przez Zagorze do Przemyslowej i starego ciagu DK25?
Mam orientacyjny skan planu obwodnicy prowadzącej na północ, więc nie będę opisywał, tylko później go wrzucę (yasioo: Zatorze, nie Zagorze :) )
 
#25 · (Edited)
Planowany przebieg pólnocno-zachodniej obwodnicy Konina (jakość cieniutka):


- na początku po ul. Kleczewskiej przez wiadukt nad linią kolejową Poznań-Warszawa,
- następnie na zachód od drogi (DW264)
- załamanie w kierunku NE do ul. Przemysłowej
- węzeł z Przemysłową
- po śladzie DK25
- za dzielnicą Pątnów do DK25

Skan pochodzi z "Przeglądu Konińskiego", a informacje z tejże gazety oraz od kolegi, mającego informacje z 'pierwszej ręki' :)
 
#26 ·
13.05.2005, 10:42, Autor / źródło: TV Konin/Radio Flash

Ogłoszono przetarg na inżyniera projektu "Przeprawa przez rzekę Wartę - nowy przebieg drogi krajowej nr 25". Jak już informowaliśmy było to możliwe dzięki podpisanej między miastem a Ministerstwem Infrastruktury umowie na dofinansowanie projektu.

Ogłoszenie przetargu na inżyniera projektu, to tylko z pozoru brzmi skromnie. Inżynierem musi być bowiem instytucja mająca wyspecjalizowaną kadrę w wielu dziedzinach. Począwszy od spraw budowlanych, poprzez ochronę środowiska, aż po sapera – twierdzi prezydent Kazimierz Pałasz.
Urząd Zamówień Publicznych ogłosił w swoim biuletynie przetarg na inżyniera projektu na początku tego tygodnia. Natomiast instytucja europejska w Luksemburgu już 3 maja, zaraz po tym były pierwsze oferty. Jak dodał prezydent Pałasz – „widać, że Europa śledzi nasz projekt, który przecież jest bardzo atrakcyjny dla wykonawcy. Zapewne w przetargu na wykonawstwo zgłosi się wiele renomowanych firm. Dla nas będzie to gwarancją, że projekt będzie rzetelnie zrealizowany”.

Teraz przed miastem kolejne działania. Jest konsultowana specyfikacja istotnych warunków zamówienia, czyli przetarg na wykonawstwo. Specyfikacja ta konsultowana jest z Ministerstwem Infrastruktury.
 
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top