SkyscraperCity Forum banner

[Nowy Sącz] Panoramy miasta

93K views 93 replies 46 participants last post by  toni... 
#1 · (Edited)
Witam
Korzystając z dnia wolnego i ładnej pogody wybrałem się rowerem na górkę potocznie u nas nazywaną "Przekaźnik" porobić trochę zdjęć. Górka nie jest duża, na sam szczyt prowadzi asfalt, ale przyznam się że od połowy prowadziłem rower:) a po dojściu na szczyt lało się ze mnie strasznie. Pogryzły nie komary, na szczycie obsiadły muchy a wracając pocharatałem ręce jadąc przez las:) Przekaźnik to jedno z miejsc skąd widać całe miasto jak na dłoni. Zdjęcia robione amatorsko i pod słońce więc jakoś jaka jest taka jest.

Widok z mojego balkonu na miejsce docelowe wycieczki, tzw. Przekaźnik





Coraz bliżej



Niepozorna Łubinka, która w lipcu 2001 zalała sporą część miasta. Za nowym mostem widać odbudowane wały.



Na skróty przez las



Wreszcie przekaźnik



Panoramy miasta i Beskidu Sądeckiego z przekaźnika













Nowo postawiony zbór ewangelicki w sądeckim skansenie.



Hipermarket real i Merkury Market



Osiedle Wojska Polskiego. Z białego bloku w centrum zdjęcia wyruszyłem



Kościół NMP z najcięższymi wrotami w Europie



Most 700 Lecia NS, ulica Królowej Jadwigi i osiedle Millenium



Osiedle Barskie



W lewym rogu hala widowiskowo sportowa, w prawym schowany za blokiem basen, w środku na pomarańczowo CH Europa II Plaza



Jeden z cmentarzy komunalnych. Na zdjęciu tego nie widać, ale jest on położony na skarpie.



Siedziba firmy w której pracuje:)



Widok na Beskid Sądecki











Kościół w dzielnicy Helena, duży budynek z płaskim dachem to fabryka lodów Koral, pomiędzy nimi most na Dunajcu. W lewym dolnym rogu widać resztki zamku-Basztę Kowalską



U góry widoczny Dunajec



Osiedle Barskie. W centrum zdjęcia z 3 czerwonymi klatkami blok pomalowany na 10 kolorów(licząc tylko od frontu). To trzeba zobaczyć z bliska. Osiedle zresztą w większości po ociepleniach pomalowane na jaskrawe, kiczowate kolory



W centrum zdjęcia śródmieście, za nim płynie Dunajec



W centrum zdjęć Stare Miasto





Lasy otaczające miasto



Osiedla domków jednorodzinnych nad Łubinką



Skrzyżowanie Lwowskiej, Prażmowskiego i Sucharskiego. Osiedle Barskie



Osiedle Paderewskiego i rzeka Łubinka



Chatki córek pana Korala (tego od Lodów)



Widok na sąsiedni Beskid Niski



Droga krajowa na Gorlice i dalej na Rzeszów



Panoramka Beskidu Sądeckiego



Dzielnica Zawada. W centrum kościół gdzie byłem chrzczony:)



Osiedle domków jednorodzinnych, dalej osiedla Wojska Polskiego i Gorzków, pomiędzy płynie sobie Kamienica ( Na moje szczęcie wylewa po drugiej stronie mojego osiedla...)



Kominy to dzielnica Biegonice ( na szczęście ciężkiego przemysłu u nas nie uświadczysz) Za kominami albo Stary Sącz albo wioska Podegrodzie



Już po żniwach:)

 
See less See more
44
#2 ·
Bardzo ładnie się prezentuje ten Nowy Sącz - pewnie miło w nim mieszkać :)

Mi generalnie NS kojarzy się z przedsiębiorczością: Koral, Optimus i Wyższa Szkoła Biznesu (ponoć niezła) - sporo ponad średnią krajową.

BTW - ten kościół wygląda intrugująco. Co to za historia z tym "najcięższymi wrotami"?
 
#3 ·
arbuz said:
Bardzo ładnie się prezentuje ten Nowy Sącz - pewnie miło w nim mieszkać :)

Mi generalnie NS kojarzy się z przedsiębiorczością: Koral, Optimus i Wyższa Szkoła Biznesu (ponoć niezła) - sporo ponad średnią krajową.

BTW - ten kościół wygląda intrugująco. Co to za historia z tym "najcięższymi wrotami"?
Oprócz Korala i Optimusa można jeszcze wymienić Konspol (Nr 1 w Polsce w przetwórstwie kurczaka), Wiśniowski (Największy polski producent bram garażowych), Fakro (okna dachowe, 2 na świecie-17 % rynku), Nowitus (danwny Optimus IC - największy w kraju dostawca i eksporter kas fiskalnych) i SGL Carbon S.A. (producent elektrod węglowych)

Natomiast kościół zbudowano w latach 1980-1992 jako dar wdzięczności Bogu za siedem wieków istnienia "Królewskiego Miasta" Nowego Sącza. Długi na 66,07m, szeroki na 66,30m, wysoki na 38m, a wieża na 64m.
Wrota mają wymiary 7,2x7,5 ważą 13 ton, sterowane hydraulicznie. Płaskorzeźba przedstawia zwiastowanie Najświętszej Marii Panny, a same wrota zainstalowano bodajże w 2000 roku.





 
#5 ·
Mam pytanie, ale nie musisz na nie odpowiadać. Czy w NS jest spore bezrobocie? Jaki przecietny dochód mają ludzie? Jak sie ogólnie zyje itp. Bo na tych fotkach widzę prawie same domki jednorodzinne, na ogół nowe (no poza blokami z wielkiej płyty) albo w każdym razie wyglądają na niedawno wyremontowane i są ładne i zadbane. Utrzymanie domu trochę kosztuje coby nie mówić i stad to pytanie. Może po prostu koszty utrzymania są w NS niskie?

Nigdy nie bylem w NS i widzę go na fotkach po raz pierwszy. Bo na pierwszy rzut oka (ale chyba na drugi i na trzeci też) miasto wydaje sie bardzo ładne, zadbane, pełne przestrzeni. I zastanawia mnie dlaczego takie miasta na Dolnym Śląsku nie są? Ludzie tam nie mają kasy na utrzymanie swoich domów? Bo nie ma tylu nowych ciekawych domów co tutaj.

Na tej grupie utrwalilo się pokazywanie fotek z DŚ ale tylko pewnych fragmentów miast (najczęściej Rynek i okolice) i wszyscy sikają po nogach jakie to te miasteczka DŚ są cudowne. No własnie - a wydaje mi sie ze nie są. W porówaniu z takim NS na przykład. Bo nie chodzi mi o 2 ulice na krzyż tylko o miasto jako calość, jako pewną przestrzeń do zagospodarowania.

Bo w 80% poza Rynkiem odpicowanym na potrzeby widokówek miasta DŚ (z nielicznymi wyjątkami typu Polanica czy Świebodzice) są syfne ale nie w sensie grzyba na ścianie tylko jakieś takie cieżko strawne, duszne, strasznie gęsto zabudowane. I to nie jest kwestia zaniedbania tylko sposobu w jaki kształtowali te miasta Niemcy przez 1945. Ja mając do tego spory i coraz większy dystans - coraz mniej mi sie podobają.

Obiecałem sobie kiedyś, że kupię sobie aparat i porobię nieco fotek z miast DŚ i udowodnie co mam na mysli, ale to sprawa na inny czas.

W kazdym razie - Nowy Sącz jak dla mnie wygląda bardzo fajnie i bardzo obiecująco.
 
#6 ·
glicek said:
Mam pytanie, ale nie musisz na nie odpowiadać. Czy w NS jest spore bezrobocie? Jaki przecietny dochód mają ludzie? Jak sie ogólnie zyje itp. Bo na tych fotkach widzę prawie same domki jednorodzinne, na ogół nowe (no poza blokami z wielkiej płyty) albo w każdym razie wyglądają na niedawno wyremontowane i są ładne i zadbane. Utrzymanie domu trochę kosztuje coby nie mówić i stad to pytanie. Może po prostu koszty utrzymania są w NS niskie?

Nigdy nie bylem w NS i widzę go na fotkach po raz pierwszy. Bo na pierwszy rzut oka (ale chyba na drugi i na trzeci też) miasto wydaje sie bardzo ładne, zadbane, pełne przestrzeni. I zastanawia mnie dlaczego takie miasta na Dolnym Śląsku nie są? Ludzie tam nie mają kasy na utrzymanie swoich domów? Bo nie ma tylu nowych ciekawych domów co tutaj.

Na tej grupie utrwalilo się pokazywanie fotek z DŚ ale tylko pewnych fragmentów miast (najczęściej Rynek i okolice) i wszyscy sikają po nogach jakie to te miasteczka DŚ są cudowne. No własnie - a wydaje mi sie ze nie są. W porówaniu z takim NS na przykład. Bo nie chodzi mi o 2 ulice na krzyż tylko o miasto jako calość, jako pewną przestrzeń do zagospodarowania.

Bo w 80% poza Rynkiem odpicowanym na potrzeby widokówek miasta DŚ (z nielicznymi wyjątkami typu Polanica czy Świebodzice) są syfne ale nie w sensie grzyba na ścianie tylko jakieś takie cieżko strawne, duszne, strasznie gęsto zabudowane. I to nie jest kwestia zaniedbania tylko sposobu w jaki kształtowali te miasta Niemcy przez 1945. Ja mając do tego spory i coraz większy dystans - coraz mniej mi sie podobają.

Obiecałem sobie kiedyś, że kupię sobie aparat i porobię nieco fotek z miast DŚ i udowodnie co mam na mysli, ale to sprawa na inny czas.

W kazdym razie - Nowy Sącz jak dla mnie wygląda bardzo fajnie i bardzo obiecująco.
Mamy dość duże bezrobocie, wynoszące ok 17 %. Natomiast powiat nowosądecki ma najwyższe bezrobocie w Małopolsce wynoszące ok 25%. (Małopolska ma najniższą stopę w kraju - 14%). Pocieszające jest, że spada. Nie wiem jaki jest dochód,a napewno jest niższy niż w samym Krakowie, ale w samym NS raczej jest wyższy od średniej dla całego województwa. Jest du bardzo dużo podmiotów gospodarczych, ok 8000 (w NS mieszka 85 tyś ludzi). Miasto się szybko rozwija, zajmuje wysokie pozycje w rankingach. Ostatnio rozwija się prężnie jako ośrodek akademicki, studiuje tutaj 10 tyś studentów i z tego część mieszkańców również żyje. Jak się żyje? Ogólnie nienajgorzej. Oczywiście niektórym gorzej innym lepiej jak wszędzie. Nie dysponuje jakimiś statystykami porównującymi koszty życia tu i gdzie indziej. Natomiast biedy rzeczywiście nie widać. Domków jednorodzinnych buduje się naprawdę sporo, nie jesteś pierwszy, który się dziwi. Koszt działki nie jest wysoki, bardzo dużo ludzi posiada własne działki, więc odpada wydatek na zakup owej. Dom budują własnoręcznie, więc tutaj również na kosztach można zaoszczędzić. No i sporo ludzi po prostu stać na dom, ludzie tutaj są ponoć zaradni. Z pewnością dużo taniej jest postawić dom w NS niż u was w Warszawie, koszty życia tutaj też z pewnością są niższe niż w Warszawie, średnia płaca też niższa...

Miasto jest rzeczywiście czyste i zadbane, pełno tutaj zieleni i kwiatów. Miasto unikneło zniszczeń podczas wojny (poza wysadzeniem zamku). Dzięki temu nie mamy bloków w centrum miasta. Stare Miasto jest odseparowane od wielkich osiedli przedmieściami. Nie tylko Nowy Sącz, ale reszta miasteczek powiatu jest zadbana. Władze stawiają na rozwój turystyki, więc trzeba dbać o otoczenie :)

Co do nowych domów na Dolnym Śląsku, też zwróciłem na to uwagę. Słyszałem tego takie wytłumaczenie, że ludzie nie stawiają nowych domów, bo boją się że Niemcy powrócą i odbiorą ziemię. Brzmi śmiesznie, ale może cośw tym jest...
 
#7 ·
jedna mala uwaga : na zadnym ze zdjęć nie widac Tatr, przy tej pogodzie to niemozliwe; fotka podpisana jako "zblizenie na Tatry" przedstawia odcinek pasma Radziejowej nad Krościenkiem. Jako Sądeczanin z dziada pradziada cieszę sie , że moje miasteczko zaistniało w sieci. I w dodatku sie spodobalo.
pozdrowienia...i zapraszam nad Dunajec!
 
#8 ·
kubajot said:
jedna mala uwaga : na zadnym ze zdjęć nie widac Tatr, przy tej pogodzie to niemozliwe; fotka podpisana jako "zblizenie na Tatry" przedstawia odcinek pasma Radziejowej nad Krościenkiem. Jako Sądeczanin z dziada pradziada cieszę sie , że moje miasteczko zaistniało w sieci. I w dodatku sie spodobalo.
pozdrowienia...i zapraszam nad Dunajec!
Witam kolejnego Sądeczanina na forum.
No chyba masz racje, podpisy już poprawione.
 
#12 ·
Cudowne miasteczko. Coż więcej powiedzieć? Bardzo piekne u Was, nigdy nie byłem w Nowym Sączu i zdaje mi się, że trzeba będzie w niedalekim czasie się wybrać. Znakomite widoki - kocham wprost takie górki :)
Skrzynka browarów, a nawet dwie temu kto znajdzie jakiegoś postkomunistę, który uważa, że te bloczyska są ładne. ehh, zepsują każdy krajobraz :(
 
#20 ·
Fajnie tam macie w NS... Możecie robić zdjęcia z okolicznych górek i pagórków. :)

@Blix
Ładnie napisałeś - duże polskie miasto.
Bardzo mi się to podoba bo NS i Konin są takiej samej wielkości. :D
 
#21 ·
nie daje mi spokoju ta wieczorna panorama ankhorsta. Mam wątpliwości czy ten przekaźnik to na pewno Przehyba. Ale jednak muszę się chyba zgodzić. Nurtuje mnie tylko pytanie: skąd robione to zdjęcie i co jest co w samym mieście. Szkoda, że taka mała rozdziałka :-(
 
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top